הדחה מתפקיד בצבא

Picture of עו"ד הולי שוורץ

עו"ד הולי שוורץ

חייל או משרת קבע יכול למצוא עצמו מועמד להדחה מתפקידו הצבאי כתגובה על הליך חקירה או תחקיר שקיים המפקד או בעקבות העמדה לדין משמעתי או דין פלילי.

ההדחה היא למעשה הפסקה של התפקיד הצבאי כתגובה לאותו הליך כאמור.

יש לשים לב, שפקודות הצבא מאפשרות לרשויות הצבאיות לנקוט בצעד של הדחה, גם בנוסף לכל צעד אחר שעניינו העמדה לדין (פלילי או משמעתי).

ההדחה היא אקט פיקודי שניתן לקיימו, אם המפקד סבור שקיים יסוד סביר להניח שהתקיימה אחת העילות הרשומות בפקודה (למשל, התנהגות החייל פוגעת במשמעת היחידה, או בטוהר המידות או בערכי הצבא). הפקודה גם קובעת אילו שיקולים צריך לשקול המפקד.

הסמכות להדיח חייל או משרת קבע נתונה למפקד, שדרגתו משתנה כפועל יוצא של דרגת המועמד להדחה. למשל, לגבי חייל בשירות חובה – המפקד שמוסמך להדיח הוא בדרגת סגן אלוף. לעומת זאת, אם מדובר בקצין בשירות חובה עד דרגת סגן – המפקד שמוסמך להדיח הוא בדרגת אלוף משנה.

ההדחה מתבצעת בנוהל סדור, שמאפשר לחייל העלאת טענות בפני המפקד, טרם קבלת ההחלטה. עוד נקבע כי ההחלטה תתקבל לאחר שתנתן חוות דעת של מפקדו הישיר של החייל. ההחלטה על ההדחה תנתן בכתב.

לאחר קבלת ההחלטה על ההדחה ניתן לערער על ההחלטה להדיח. גם הערעור מוגש בכתב, ויש להגישו תוך 7 ימים מיום שהודע על ההחלטה להדיח.

מומלץ להתייעץ עם עו"ד צבאי טרם התייצבות להליך ההדחה, על מנת שניתן יהיה להביא בפני הגורם המוסמך את הטענות והשיקולים הרלוונטיים, לפני שיקבל את ההחלטה. במקרים המתאימים, ניתן אף לפנות לבית משפט, בבקשה לבטל את ההדחה.

יודגש כי משרתי קבע שהודחו מתפקידם עלולים לעיתים אף למצוא עצמם בסכנה של סיום הקריירה הצבאית, ולפיכך התייעצות בשלב מוקדם ככל הניתן, היא קריטית גם בהיבט זה.

זיכרו כי, ככל שתקדימו להתייעץ, כך גדלים הסיכויים להצליח.

  • האמור לעיל מובא כשירות לציבור החיילים, והינו בגדר סקירה כללית המיועדת להכרות ראשונית עם הנושא. אין בכך תחליף ליעוץ משפטי פרטני

מעניין? שתף את המאמר